Kanion Antylopy

 Kanion Antylopy to kanion szczelinowy znajdujący się na terenie rezerwatu plemienia Nawaho w stanie Arizona w USA. Powstawał przez miliony lat wskutek wymywania piaskowca przez powodzie błyskawiczne.

Wyobraź sobie spektakularne promienie światła słonecznego wpadące przez szczeliny kanionu, oblewające jesnym światłem ściany z barwnego piaskowca.  Dominują pastelowe odcienie żółci, brązów, czerwieni i szkarłatów. Gdzieniegdzie pojawia się nawet fiolet i zieleń, mimo że we wnętrzu kanionu prawie nic nie rośnie. Brak słów, by opisać to miejsce: owale, załomy, krzywizny i elipsy mienią się niezliczonymi barwami.

Najlepiej odwiedzić to miejsce pomiedzy 15 marcem a 7 październikiem, kiedy to promienie słoneczne wpadają do kanionu niemalże prostopadle. Z tego też powodu należy zdecydować się na eksplorację w samo południe. W zimie kolory są troszeczkę przytłumione i spokojniejsze, ale i zwiedzanie w tym okresie daje wiecej swobody ze wzgledu na mniejszy ruch turystyczny.

Zwiedzanie kanionu możliwe jest tylko z przewodnikiem ze wzgledu na ryzyko nagłych powodzi. Tragiczna w skutkach powódź w sierpniu 1997 roku spowodowała śmierć 11 turystów, którzy przebywali w dolnej części Kanionu Antylopy. Powodzie na tym obszarze powodują przede wszystkim burze i nagłe ulewy deszczu. W wysuszonych korytach rzecznych woda pojawia się niemalże natychmiast i z wielka siłą zabiera wszysko co napotka na swojej drodze.

Źródło:http://cuda–swiata.cba.pl/

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: