Wulkan Erebus

Wulkan Erebus jest najbardziej na południe wysuniętym czynnym wulkanem na ziemi. Znajduję się na Wyspie Rossa, u wybrzeży Antarktydy na Morzu Rossa. Ma on wysokości około 3795 m n.p.m., a do 2000 m n.p.m. zbocza pokryte są śniegiem.

Mount Erebus został odkryty 27 stycznia 1841 roku przez szkockiego badacza polarnego Sir Jamesa Clarka Rossa, który nadał mu nazwę jednego ze swoim statków. Nazwę po drugim statku otrzymał znajdujący się we wschodniej części Wyspy Rossa wulkan Mount Terror. Ereb w mitologii greckiej był synem Chaosu, bogiem ciemności.

Erebus po raz pierwszy został zdobyty w 1908 roku przez uczestników ekspedycji Sir Ernesta Shackleton’a. Natomiast pierwsze znane samotne wejście na Mount Erebus miało miejsce w dniach 19-20 stycznia 1991 roku. Dokonał tego Charles J. Blackmer, który był wieloletnim pracownikiem stacji polarnej McMurdo mieszczącej się na południowym cyplu Wyspy Rossa. Cała wyprawa trwała 24 godziny, a samo podejście zajęło w przybliżeniu 17 godzin.

Wulkan Erebus jest częścią Pacyficznego Pierścienia Ognia, która obejmuje ponad 160 aktywnych wulkanów. Pacyficzny Pierścień Ognia jest strefą częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, która otacza Ocean Spokojny. Obejmuje nieomal ciągły pas rowów oceanicznych oraz wulkanicznych łańcuchów górskich. Ocenia się, że na jego obszarze ma miejsce 81% większych trzęsień ziemi oraz znajduje się 90% wszystkich czynnych wulkanów.

Erebus jest obecnie najbardziej aktywnym wulkanem na Antarktyce. We wnętrzu krateru o średnicy około 250 metrów znajduje się jezioro lawy, które jest jednym z nielicznych trwałych jezior lawy na Ziemi.

28 listopada 1979 miała miejsce katastrofa lotnicza. Podczas bardzo złej widoczności o wulkan rozbił się samolot wiozący wycieczkowiczów z Nowej Zelandii. Śmierć poniosło 257 osób znajdujących się na pokładzie samolotu, który należał do linii lotniczych Air New Zealand. Lot 901 był regularnym pasażerskim połączeniem z portu lotniczego w Auckland w Nowej Zelandii na Antarktykę, po katastrofie zaprzestano dalszych lotów.

Lodowe wieże na wulkanie Erebus na Antarktydzie

Antarktyda jest niedostępnym, ale fascynującym miejscem. Jej piękno może zaskoczyć wielu niedowiarków. Ciekawą wizytówką Antarktydy jest niezwykły wulkan Erebus. Erebus jest jednym z największych aktywnych wulkanów na świecie. Jego szczyt sięga prawie 4 tys. metrów nad poziomem morza i znany jest z aktywnego jeziora lawy. Gorący gaz stworzył całą sieć tuneli w pokrywającej skały skorupie lodowej, wystrzeliwując wokoło malowniczymi lodowymi kominami. Ten widok jest jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk na naszej planecie.
Wulkan Erebus znajduje się na Wyspie Rossa, u wybrzeży Antarktydy. Erebus jest częścią Pacyficznego Pierścienia Ognia, która obejmuje ponad 160 aktywnych wulkanów. We wnętrzu krateru o średnicy około 250 metrów znajduje się jezioro lawy, które jest jednym z nielicznych trwałych jezior lawy na Ziemi. Pęknięcia powodowane przez lawę prowadzą do powstania niesamowitych wież lodowych.
Widok na krater, jezioro lawy oraz lodową wieżę musi robić wrażenie i jest naprawdę trudny do wyrażenia słowami.Lodowe wieże na Erebusie są unikalne, ponieważ temperatura powietrza nie spada poniżej zera. Para wodna emitowana z gazów wulkanicznych zamarza, dzięki czemu wieże rosną i zmieniają kształt.
Pomimo niezwykłego piękna tego miejsca, wulkan Erebus jest miejscem niedostępnym dla zwykłych ludzi. Ale warto przynajmniej podziwiać piękno jego i Antarktydy na zdjęciach, bo pomimo surowego klimatu, jest to chyba najbardziej fascynujący kontynent na Ziemi, owiany wieloma tajemnicami, a przez to jeszcze bardziej pociągający.
Źródła:
http://podrozniczy.wordpress.com/2011/02/12/lodowe-wieze-na-wulkanie-erebus-na-antarktydzie/

http://cudaswiata.pl/antarktyda/wulkan_erebus.html

Reklamy

1 komentarz (+add yours?)

  1. hypnotize
    Czer 08, 2011 @ 10:03:44

    lód i lawa 🙂

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: